Antoni Gaudí

Antoni Gaudí - portrét

* 25.6. 1852, Reus u Tarragony, Španělsko

† 10.6. 1926, Barcelona, Španělsko

Významný katalánský architekt. Silně individuální styl tvorby inspirovaný přírodou, historickými slohy a uměním. Namísto kreslení využíval prostorových modelů. Kreativní využití keramiky a barev, včetně barveného skla.


Životopis

Antoni Gaudí se narodil 25. června 1852 v Reus u Tarragony. Jeho otcem byl kovář Francesco Gaudí. Matka Antonia Cornet pocházela z kovářské rodiny. Gaudí byl pátým dítětem v rodině a už odmalička býval často nemocný. Po plicní infekci trpěl revmatoidní artritidou, díky které trpěl bolestí kloubů a potíže mu dělala i obyčejná chůze. Navzdory jeho nemoci se často procházel v přírodě, kde nacházel inspiraci pro svá budoucí díla.

Po studiích na obecné škole Rafaela Palaua přechází v roce 1863 do církevní školy Colegio de los Padres Escolapios. Ve škole nijak zvlášť nevynikal s výjimkou geometrie a kreslení. Na své spolužáky údajně působil jako osamělý podivín a blázen. V roce 1969 odjel Gaudí do Barcelony, španělského nejmodernějšího města, kde začal studovat na přírodovědecké univerzitě. V roce 1875 začíná svá studia architektury na Escola Provincial d´Arquitektura. Diplom získal v roce 1878.

Antoni Gaudí - Casa Vicense

flickr.com – Michaela Simoncini

První větší zakázkou je Casa Vicens – dům pro Manuela Vicense. Čtyřpodlažní budova v secesním stylu je postavena z cihel, kamene a keramických obkladů. Gaudí se nesnaží napodobovat a vytváří zcela originální dílo. Dům byl dokončen v roce 1889. Další důležitým dílem byl návrh Casa El Capricho, kde se Gaudí setkal s Eusebi Guellem, mecenášem, který měl výrazný vliv na architektovu další tvorbu. Pro svého mecenáše Gaudí navrhuje také Palác Güell či Park Güell navržený v letech 1900-1914.

Projekt parku je navržený na svahu hory Turó del Carmel. Plocha byla rozdělena na 60 stavebních parcel. Jedinými kupci však byli Gaudí a Güel. Parcely o celkové ploše téměř 18 hektarů odkoupilo město a v roce 1926 je využilo jako městský park.

Nejvýznamnějším dílem je však katedrála Sagrada Familia na které Gaudí začal pracovat v roce 1883. Stavbu převzal po svém předchůdci F. de Paulo del Villarovi a svému dílu věnuje 43 let svého života. Gaudí byl silně věřící katolík a výstavba chrámu jeho vílu ještě více zesílila. Sagrada Familia dnes patří mezi nejslavnější chrámy na světě a to i přes to, že se jedná o nedokončené dílo. Gaudího přáním bylo, aby byl chrám postaven pouze z darovaných peněz a to finální dokončení značně zkomplikovalo. Plánované dokončení chrámu plánováno na rok 2026, tedy přesně 100 let od Gaudího smrti a 144 let od počátku výstavby.

Antoni Gaudí - Sagrada Familia

flickr.com – Son of Groucho

Pro tvorbu Antoni Gaudího jsou charakteristické parabolické klenby a oblouky, které nevyvolávají vodorovná zatížení. Z hlediska formy využívá barvená skla, kámen a keramické obklady. V průběhu výstavby nevyužívá žádné plány a staví hlavně podle své představivosti.

Gaudí zemřel 7. června 1926 při srážce s tramvají. Intenzivní práce na chrámu Svaté rodiny poznamenala vzhled architekta tak, že byl zprvu považován za žebráka. Gaudího identitu potvrdil až kaplan chrámu Mosén Gil Parés tři dny poté co byl Gaudí odvezen do chudinské nemocnice, kde v 73 letech umírá.

V okamžiku Gaudího smrti byla stavba dokončena méně než ze čtvrtiny. Architekt obětoval stavbě chrámu většinu svého života, a proto byl pochován v kryptě své nedokončené katedrály.

Sagrada Familia byla spolu s dalšími díly Antoni Gaudího zapsána na seznam UNESCO.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *