Frank Lloyd Wright

Frank Lloyd Wright - portrét

* 8.6. 1867 Wisconsin, USA

† 9.4. 1959 Phoenix, USA

Jeden z nejvýznamnějších amerických architektů. Tvorba organické architektury a prérijních domů. Ve svých realizacích jde často až do do detailu a navrhuje vlastní nábytek, či skleněné okenní mozaiky.


Životopis

Frank Lloyd Wright se narodil 8. června 1867 v Richland Center ve Wisconsinu. Jeho matka Anna Lloyd Jones byla učitelkou, otec William Carey Wright byl kazatel a hudebník. Rodina se často stěhovala a Wright tak v dětství prožil část života na Rhode Island, Massachusetts nebo Iowě. Rodina se nakonec usadila v Madisonu. Nejvíce si však Wright zamiloval krajinu ve Wisconsinu, kde byl ve svých 12 letech na prázdninách.

V roce 1885 Wright absolvoval veřejnou vysokou školu v Madisonu. Jeho rodiče se rozvedli a otec se od rodiny odstěhoval pryč. V té době se Wright zapisuje na inženýrské studium University of Wisconsin, a aby zaplatil svou výuku a uživil rodinu, pracoval pro děkana na technickém oddělení. Později pracoval na výstavbě Unity Chapel pro architekta Josepha Silsbee. Tato zkušenost probudila ve Wrightovi touhu stát se architektem a v roce 1887 odchází z Madisonu do Chicaga a pracuje v Silsbeeho kanceláři. Další rok Wright navazuje spolupráci s ateliérem Adler and Sulivan a pracuje přímo pod velkým americkým architektem Louisem Sullivanem, který měl na Wrightovu tvorbu značný vliv. V průběhu spolupráce se Frank Lloyd Wright oženil s Catherine Tobin a měli spolu 6 dětí.

V roce 1893 partnerství Wrighta a Sullivana skončilo. Po odchodu Wright založil vlastní ateliér v Oak Park na předměstí Chicaga a ve stejném roce začal navrhovat svou první zakázku – Winslow House.

Frank Lloyd Wright - Robie House

flickr.com – Luiz Gadelha Jr.

V dalších letech Wright navrhl řadu obytných i veřejných staveb, které byly označovány jako prérijní domy, nebo také prérijní škola. Nejslavnější realizací tohoto typu se stal Robie House v Chicagu, dokončený v roce 1909. Podobně jako ostatní Wrightovy návrhy nese Robie House typické znaky prérijní architektury. Masivní konstrukce, surové materiály, převládající horizontála či přesahující výška.

V roce 1905 Wright podnikl první cestu do Japonska, které bylo pro architektovu tvorbu výrazným zdrojem inspirace. V roce 1909 Wright po 20 letech manželství opustil svou ženu a odstěhoval se do Německa s Mamah Borthwick Cheney, manželkou svého klienta. V Německu Wright spolupracuje s vydavatelem Ernstem Wasmuthem. V roce 1913 se architekt vrací zpátky do USA a pro Cheney navrhl domov ve Spring Green. Dům o rok později vyhořel a spolu s Cheney v něm zahynulo dalších 6 lidí. Wright okamžitě začal s přestavbou domu, aby tuto „jizvu vymazal z krajiny“.

V roce 1915 byl Frank Lloyd Wright pověřen japonským císařem, aby navrhl Hotel Imperial v Tokiu. Projektem Wright strávil 7 let a po dokončení prohlásil, že je budova odolná proti zemětřesení. Jeho slova prověřilo rozsáhlé zemětřesení, které v roce 1923 devastovalo celé město. Hotel Imperial skutečně jako jedna z mála rozsáhlejších staveb tuto katastrofu přežil. Poté se Wright vrátil do USA a oženil se se sochařkou Miriam Noel. Jejich manželství však trvalo pouhé 4 roky. V roce 1925 Taliesin postihl další požár, Wright usiluje o další opravu, ale dům je o rok později zabaven Wisconsinskou bankou, kvůli architektově zadluženosti.

Frank Lloyd Wright - vila nad vodopádem

flickr.com – Britt Reint

V průběhu Velké hospodářské krize v roce 1930 nebylo dostatek zakázek. Frank Lloyd Wright se rozhodl psát a vyučovat. O 2 roky později vydává publikaci „The Disappearing City“ – „Zmizelé město“ a zakládá školu architektury Taliesin Fellowsip.

V roce 1935 se Wright vrátil zpět ke své práci a navrhl slavnou vilu nad vodopádem pro E. J. Kaufmanna. I po téměř 80 letech je nadčasové dílo hodnoceno jako jedna z nejkrásnějších vil na světě a to zejména díky okolní přírodě a nádhernému vodopádu.

Posledním projektem bylo Guggenheimovo muzeum v New Yorku, kterému Wright zasvětil 16 let svého života. Charakteristickým prvkem muzea je kruhová stoupající rampa, která v interiéru vytváří velkolepé atrium, zastřešené kruhovým světlíkem. Výstavba trvala až do roku 1959, Wright se však dokončení svého díla nedožil. Zemřel pouze půl roku před oficiálním otevřením – 9. dubna, 1959 ve věku 91 let.

Frank Lloyd Wright bývá dodnes považován za nejlepšího amerického architekta 20. století a jeho tvorba ovlivnila mnoho dalších světových velikánů na poli architektury.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *