Norman Foster

Norman Foster - Portrét

* 1.6. 1935, Reddish, Velká Británie

Britský architekt a designér, představitel high-tech a držitel Pritzkerovy ceny za architekturu. Ve svých dílech užívá jednoduchých fyzikálních zákonů, počítačových systémů i sofistikovaných konstrukcí. Návrhy jsou inovativní a šetrné k životnímu prostředí.


Životopis

Norman Foster se narodil 1. června v roce 1935 ve Velké Británii nedaleko Manchesteru ve čtvrti Reddish.
Jeho rodiče Robert Foster a Lilian Smith pracovali jako dělníci. Otec pracoval u společnosti Metropolitan-Vickers, která se zabývala výrobou těžké elektrotechniky. Norman Foster byl fascinován inženýrstvím i procesem navrhování a tato zkušenost jej výrazně ovlivnila po zbytek života a to nejen v architektuře. Fascinují jej auta, vlaky i letadla.

Norman Foster studoval na soukromé škole Burnage Grammar School for Boys. Školu však kvůli velkému pracovnímu nátlaku a šikaně předčasně opouští. V roce 1951 pracuje v kanceláři městské záložny. O dva roky později Foster ukončil vojenskou službu u Royal Air Force.

Po skončení služby pracoval Foster v pekárně, jako prodejce nábytku nebo v továrně. Později nastupuje jako
asistent Johna Bearshawa v místní architektonické kanceláři. Aby se mohl stát architektem, připravil si portfolio kreseb a dílenských výkresů. Bearshaw byl výkresy ohromen a nechal Fostera pracovat v rýsovně.

V roce 1956 Foster nastupuje na University of Manchester School of Architecture and City Planning. Nemá však
nárok na stipendium a proto svou školu financuje prací na částečný úvazek jako zmrzlinář nebo vyhazovač v nočním klubu. Během studií si Foster velmi oblíbil díla Franka Lloyda Wrighta, Ludwiga Miese van der Rohe, Le Corbusiera či Oscara Niemeyera. Školu v Manchesteru absolvoval v roce 1961.

Norman Foster - Gherkin

flickr.com – Martin Krolikowski

O dva roky později Foster dokončuje svá studia na Yale School of Architecture, kde potkává svého budoucího pracovního partnera Richarda Rogerse. Po získání diplomu Foster rok cestuje po USA. Po návratu do Velké Británie zakládá architektonický ateliér Team 4, jehož dalšími členy byli Richard Rogers a sestry Georgie a Wendy Cheesman. V roce 1967 se ateliér rozpadl a Foster spolu s Wendy Cheesman založili nový ateliér Foster Associates, který byl později přejmenován na Foster and Partners.

Ateliér byl původně zaměřen na industriální stavby. V roce 1969 Foster navrhl administrativní budovu Olsen Lines
v Docklands. Později navrhl také ředitelství Willis Faber and Dumas ve městě Ipswich z roku 1974. V obou případech Foster využívá open space kanceláře ještě mnohem dříve, než začaly být hromadně využívány. V roce 1980 Foster navrhl budovu HSBC v Hong Kongu. Administrativní budova využívá komínového efektu a velké míry prosklení. Mezi další významné realizace patří budova Commerzbank ve Frankfurtu nad Mohanem z roku 1997. Foster využívá přirozené větrání a kanceláře propojuje s přírodou. Celý mrakodrap s trojúhelníkovým půdorysem využívá 9 zahrad. Kvalita vnitřního prostředí a spokojenost zaměstnanců je důležitým aspektem Fosterových administrativních budov a je důležitou součástí firemní image.

Norman Foster - Gherkin

flickr.com – Robin Hawkes

Patrně nejslavnější realizací Normana Fostera se stal mrakodrap Swiss Re Tower v Londýně z roku 2004, který místní znají spíše pod jménem Okurka. Zdvojená skleněná konstrukce je protkána systémem ocelových nosníků a vnitřní vzduchové komíny prostupují napříč celým mrakodrapem. Komínový efekt funguje bez další mechanizace. Stejně důležitý byl návrh interiéru, 97% vnitřních prostor je osvětleno přirozeně, což přispívá k celkovým úsporám za elektřinu. Swiss Re Tower se tak oficiálně stal prvním zeleným mrakodrapem v Londýně.

Budovy Normana Fostera významně ovlivnili městská panoramata. Často se jedná o revoluční High-Tech projekty se šetrným přístupem k přírodě a člověku. V roce 1990 byl Norman Foster povýšen do rytířského stavu a za svou kariéru shromáždil více než 190 cen a vyhrál přes 50 architektonických soutěží.

Ocenění

  • 2004 – Stirlingova cena (Swiss Re Tower, Gherkin)
  • 1999 – Pritzkerova cena
  • 1998 – Stirlingova cena (American Air Museum)
  • 1994 – AIA Gold Medal
  • 1983 – RIBA Gold Medal


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *