CCTV Headquarters

CCTV Headquarters

flickr.com – Alan Lam

  • Architekti: Rem Koolhaas – OMA, East China Architectural Design and Research Institute
  • Lokalita: Peking, Čína
  • Výška:54 pater, 234 metrů – Tower 1
  • Začátek výstavby: 2004
  • Dokončeno: 2012
  • Náklady:600 milionů eur
  • Web: www.oma.eu

Mrakodrap CCTV Headquarters na první pohled zaujme svou unikátní konstrukcí. Namísto klasického věžového typu využili architekti myšlenku smyčky složené ze šesti částí. Mrakodrap dosahuje úctyhodných 234 metrů výšky a je tak snadno viditelný z velké části Pekingu.

Funkce

Mrakodrap nabízí celkovou podlahovou plochu 473 tisíc metrů čtverečních. Na této rozsáhlé ploše se nachází prostory pro administrativu (64 200m2), zázemí pro personál (30 000m2), víceúčelové prostory (65 800m2), prostory pro produkci a vysílání, parkování (61 500m2 – cca 2700 aut), hotel, centrum pro návštěvníky a velké divadlo (15 000m2). V těsné blízkosti se nachází také napojení na síť metra.

Kontext

China Central TV Headquarters se nachází ve východní části Pekingu nedaleko 3. okruhu (Peking je rozdělen celkem na 6 okruhů). Součástí řešení je i prostor zahrady o ploše 20 hektarů s mřížkou betonových cest obklopených parkem, který navrhla holandská architektka Petra Blaisse. Systém cest koresponduje s členěním fasády a byl inspirován Piranesiho kresbami římských měst.

[put_wpgm id=25]

Podle Rema Koolhaase je okolní prostor důležitou součástí celého projektu. „Budova nekonzumuje městský prostor, ale naopak jej vytváří.“. Na druhou stranu je nutné podotknout, že zahrady jsou otevřeny k odpočinku pouze zaměstnancům a nikoliv široké veřejnosti.

Historie

Vítězem soutěže konané v roce 2002 se stal ateliér OMA, jehož zakladatelem je známý nizozemský architekt Rem Koolhaas. Výstavba projektu byla zahájena 22. září roku 2004. Slavnostní otevření bylo naplánováno 1. ledna roku 2008 z důvodu konání olympijských her v Pekingu. Mrakodrap byl však dokončen až v květnu roku 2012. O výstavbu se postarala strojírenská firma Ove Arup.

Celková cena se vyšplhala na 600 milionů eur.

Konstrukce

Mrakodrap se skládá ze dvou vertikálních věží a čtyř vodorovných částí, které vytváří tvary „L“. Oproti klasickému věžovému typu šetří koncept uzavřené smyčky výšku objektu a přidává na podlahové ploše. Uzavřený monument je zcela mimo zavedené konvence mrakodrapů a ještě více zarážejícím faktem je, že budova často není ani jako mrakodrap vnímána.

Výška objektu je však značná. Vyšší, 54. podlažní věž sahá až do úrovně 234 metrů, nižší věž má výšku 210 metrů a pouze 44 podlaží. Liší se i půdorysné rozměry věží – vyšší Tower 1 má rozměry 40×60 metrů, zatímco Tower 2 pouze 40×50 metrů. Obě věže jsou nakloněny směrem k sobě pod úhlem 6 stupňů.

CCTV Headquarters - pohled

flickr.com – Poeloq

Věže jsou odděleny také funkčně. Tower 1 slouží pro kanceláře a editaci, Tower 2 je určena pro zpravodajství. Ve společné podstavě se nachází společné přidružené funkce – více než 20 produkčních studií a nechybí ani zázemí pro zaměstnance ve formě stravování či posilovny. Ve vnější přečnívající části se nachází prostor pro administrativu a vedení. Vrchní vodorovná část má 14 podlaží a směřuje na jihozápad. Mrakodrap má 4 podzemní podlaží s podzemním parkováním.

Silueta budovy není striktně pravoúhlá a liší se o drobné nuance v rozměrech i úhlech. Unikátní tvar je navíc v městském panoramatu snadno rozpoznatelný a slouží jako významný orientační bod, který lze vnímat z různých směrů vždy unikátním způsobem.

Důležitou roli v průběhu projektování a výstavby hrála spolupráce rozdílných kultur. Rem Koolhaas o CCTV Headquarters prohlásil, že je to budova, kterou by Číňané nevymysleli a Evropané nepostavili. Forma mrakodrapu je skutečně nezvyklá pro zemi, která si zakládá na stabilitě, tradicích a identitě. Na druhou stranu, podobný projekt by byl pro Evropu obrovskou technickou výzvou.

CCTV Headquarters - pohled

flickr.com – Liboriussen

Výstavba probíhala u obou věží souběžně a konečné propojení vrcholu mrakodrapu muselo být řešeno kvůli rozdílné tepelné roztažnosti v částech budovy brzy ráno. CCTV Headquarters se také nachází v silné seismické oblasti. Celá konstrukce je proto vyztužena systémem nosníků, které se propisují do členění fasády. Síť ocelových nosníků je v místech s potenciálně největším namáháním hustěji vyztužena. Tam, kde je naopak menší namáhání jsou nosníky rozmístěny volněji. Tato vizuální úprava fasády není tedy v žádném případě nahodilá a má své funkční opodstatnění.

Konečná úprava fasády je řešena pomocí speciálních skel s vysokou redukcí slunečního záření 70%. Výsledná stříbřitě šedá barva mrakodrapu jemně zapadá do celkového panoramatu Pekingu. Povrch také není díky svému odstínu tolik náchylný na znečištění, které je pro ovzduší Pekingu prakticky neodmyslitelné.

CCTV Headquarters - čištění fasády

flickr.com – Rob Deutscher

V interiéru budovy jsou plně přiznané a zdůrazněné veškeré strukturální prvky. Pod věžemi Tower 1 i Tower 2 se nachází obrovské vstupní haly, které jsou přirozeně osvětleny světlíky po stranách věží. Odstíny interiéru jsou řešeny pouze v bílé a odstínech šedé barvy. Zajímavostí jsou 3 kruhová, pochozí okna v podlaze 37. patra, která nabízí poměrně adrenalinovou podívanou do zahrad z výšky přibližně 160 metrů.

Mrakodrap CCTV Headquarters je budova, která soupeří s gravitací, vlivy přírody i zemětřesením. Jedná se bezesporu o velkolepý projekt. Ten je však pouze jakýmsi mikrosvětem pro 10 tisíc zaměstnanců.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *