Robie House

Robie House

flickr.com – Teemu008

Dům Fredericka C. Robieho od amerického architekta Franka Lloyda Wrighta bývá často označován za nejzdařilejší příklad prérijní architektury. Přes 100 let starý dům z římských cihel a vápence vyniká úžasnými detaily a nadčasovým plynoucím interiérem.

Funkce

Dům byl navržen pro úspěšného podnikatele Fredericka C. Robieho, manželku Lauru Hieronymus a jejich dvě děti. Robie House plnil funkci bydlení 16 let a poté sloužil Chicago Theological Seminary až do roku 1958. Dům poté získala místní univerzita, která jej využívala do roku 1997. V současnosti je rezidence spravována Frank Lloyd Wright Preservation Trust a je otevřena pro veřejnost jako muzeum.

Kontext

Parcelu nedaleko kampusu University of Chicago si manželé zvolili, aby se drželi blízko společenského života vysoké školy. Drobná a úzká parcela o rozměrech 18 x 55 metrů leží na rohu 58. Street a Woodlawn Ave nedaleko Hyde Parku.

[put_wpgm id=7]

Nárožní dům je ukrytý za vzrostlými stromy. Oproti svému okolí je Robie House působí díky své převládající horizontalitě měřítkově mnohem menší a více spjatý s půdou a krajinou.

Historie

Návrh domu vznikl mezi lety 1908 – 1909 ve Wrightově ateliéru v Oak Park. Inspirativní předlohou se stala vila pro Ferdinanda F. Tomeka v Riverside, která byla navržena o rok dříve.

Výstavba domu započala 15. dubna v roce 1909. Frederick Robie s rodinou se nastěhovali v květnu o rok později, přičemž drobnosti jako nábytek nebo koberce byly definitivně dokončeny až v roce 1911. Původní rozpočet 60 tisíc dolarů Wright bez problémů dodržel. Celkové náklady stavby se vyšplhali na 58,5 tisíce dolarů, přičemž 13,5 tisíce dolarů stál pozemek a 10 tisíc dolarů nábytek. Celková suma je však dnes po započtení inflace ekvivalentem 1,4 milionu dolarů.

Krátce po dokončení vily se kvůli smrti svého otce Frederick Robie dostal do finančních problémů a jeho manželství se zhoršilo. Po 14 měsících života dům mění majitele. Tím se stal David Lee Taylor, prezident reklamní agentury. Ani ten však dům neobývá dlouho, o rok později umírá a do domu se nastěhovala rodina Wilberových, která byla posledním obyvatelem domu až do roku 1926.

Robie House - exteriér

flickr.com – Luiz Gadelha jr.

Dalším majitelem se stala Chicago Theological Seminary a v roce 1957 přichází pro Robie House nejvážnější existenční hrozba. Seminary oznamuje své plány na demolici, aby zahájila výstavbu kolejí pro své studenty. V té době se do domu vrací devadesátiletý Frank Lloyd Wright spolu s řadou studentů a médii na protest proti zamýšlené demolici. Celou situaci však zachraňuje jen o pár týdnů dříve zřízená organizace na ochranu památek Commission on Chicago Landmarks, která pro výstavbu kolejí nabídla dvě další alternativy v bratrských domech kampusu.

V srpnu 1958 dům získal developer William Zeckendorf a v roce 1963 jej daroval chicagské univerzitě, která jej využívala až do roku 1997. Poté se škola obrátila na Frank Lloyd Wright Preservation Trust s plánem o znovuuvedení do podoby z roku 1910 a Robie House byl otevřen pro veřejnost.

V roce 2014 byl dům nominován na zápis do seznamu UNESCO.

Forma

Prérijní domy Franka Lloyda Wrighta se vyznačují surovými materiály, masivními konstrukcemi, přesahující střechou a otevřeným půdorysem. Nejdůležitějším znakem je však horizontála, která odkazuje na americké prérie. Prérijní domy byly navrženy tak, aby splynuly s krajinou a nenarušovali ji svou výškou.

Frank Lloyd Wright jako materiál obvodového zdiva volí římskou cihlu, která je oproti tradičním cihlám plošší, ale vodorovné rozměry má delší. Spáry jsou pak tvořeny ze dvou druhů malt. Vodorovné spáry jsou zdůrazněny maltou krémové barvy, zatímco ty svislé jsou zbarvené cihlově. Jedná se o velmi pracný a náročný detail, výsledek však ještě více podtrhuje horizontalitu domu a naopak minimalizuje vzhled jednotlivých cihel. Překlady a prahy jsou tvořeny z Bedfordského vápence. Subtilní střechy s přesahem i několik metrů byly vytvořeny díky oceli. Dnes to není nic, nad čím bychom se pozastavili, ale v roce 1910 bylo využití oceli pro rodinný dům velmi vzácné a ojedinělé.

Robie House - cihly, spáry

flickr.com – Quinn Dombrowski

Robie House je dispozičně rozdělen do dvou obdélníkových celků. V prvním podlaží hlavní lodi je umístěna místnost s kulečníkem a dětský koutek. Prostory jsou přístupné z centrálního schodiště a jižní zahrady. Ve vedlejší lodi je umístěno technické zázemí, sklady a z malého dvorku garáž pro 3 automobily.

Ve druhém podlaží hlavní lodi se nachází obývací pokoj a jídelna, které jsou opticky rozděleny krbem a schodištěm. Prostor je v jižní části prosvětlen dvanácti francouzskými okny s uměleckými skly, které umožňují volný pohyb mezi interiérem a jižním balkonem. Ve vedlejší lodi na severu parcely se nachází funkční místnosti – kuchyně, prostor pro služebnictvo a pokoj pro hosty s přilehlou koupelnou. Frank Lloyd Wright využívá principů cirkulace a nepřímých vstupů do objektu. Okolí člení pomocí zdí, které napomáhají vytvářet pocit soukromí. I zde se projevuje inspirace z japonské architektury.

Robie House - interiér

flickr.com – Sandra Cohen-Rose and Colin Rose

Ve třetím podlaží se nachází prostor s krásným výhledem. Na jižní straně je umístěna ložnice s šatnou, koupelnou a balkonem. Dvě další ložnice s koupelnou jsou v severní části. Celý dům má plochu přibližně 842 m2. Díky ocelovým konstrukcím bylo možné váhu efektivně rozložit do vnějších zdí a nebylo tak potřeba využívat vnitřních podpor. Interiér i exteriér jsou navrženy až do nejmenších detailů. Wright využívá poměrně malých světlých výšek, nicméně díky řadě oken nepůsobí prostor stísněně. Vnitřní krby jsou navrženy ze stejného zdiva jako obvodové zdi. Wright navrhuje 4 krby a umisťuje je do kulečníkové místnosti, obývacího pokoje, dětského pokoje a hlavní ložnice. Zajímavým detailem jsou svítidla tvaru koule osazená ve čtvercovém rámu.

Poměrně masivní obvodové zdivo je rozčleněno 174 otvory s uměleckým sklem ve 29 provedeních. Wright využívá své oblíbené úhly 30 a 60 stupňů a vytváří rozmanité abstraktní vzory, které opakuje na návrh vrat či gobelínů uvnitř domu.

Robie House - branka

flickr.com – Jamie in Bytown

Robie House je často označován za dům století či za jednu z nejvýznamnějších rezidencí Ameriky. V roce 1991 jej American Institute of Architects ohodnotil jako nejlepší práci mezi americkými architekty. Práce Franka Lloyda Wrighta se později stali důležitou inspirací pro řadu dalších světově významných architektů.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *