Turning Torso

Turning Torso

flickr.com – Björn Söderqvist

  • Architekt: Santiago Calatrava
  • Lokalita: Malmö, Švédsko
  • Výška: 190m, 54 podlaží
  • Plocha parcely: 2025m2
  • Výstavba: 2001-2005
  • Náklady:55 milionů Euro (minimálně 2x překročeno)
  • Web: www.turningtorso.se

Vezměte 9 identických jednotek a rovnoměrně je rozmístěte po 190 metrů vysokém jádru. Každou jednotku mírně pootočte a cípy propojte elegantní ocelovou konstrukcí. To je Turning Torso, hrdý symbol a dominanta města Malmö a nejvyšší mrakodrap ve Švédsku.

Funkce

Uvnitř 54 podlažní budovy se nachází luxusní byty a kanceláře. Obě funkce jsou striktně odděleny, kancelářím o celkové ploše 4200m2 náleží spodní dvě jednotky. Vrchních 7 jednotek o celkové ploše 13500m2 je místem pro 147 nadstandardních bytů s opravdu zajímavými službami a benefity. Parkování je řešeno samostatně ve vedlejší nadzemní garáži, která je s Turning Torsem propojena podzemní chodbou.

Kontext

Turning Torso se nachází na jihu Švédska ve městě Malmö, které je se svými 300 tisíci obyvateli 3. největším švédským městem. Calatravův projekt se stal završením sanace západního přístavu města a důležitým orientačním bodem. V těsné blízkosti se nachází most Öresund, který je důležitou spojnicí s Dánskem, Turning Torso tak mimo jiné plní i funkci vizitky a nezbytného prvního dojmu na hranicích země.

[put_wpgm id=22]

Mrakodrap nabízí ideální pozici vzhledem k nedalekým městským parkům, možností atraktivního výhledu a svou vzdáleností k městskému centru. Parter v okolí domu je ztvárněn velmi drobně, Turning Torso vyrůstá z umělé vodní hladiny, která kopíruje půdorysný tvar věže. Do domu se vstupuje přes můstek, skrze prosklenou část podlaží. Součástí kompozice parteru jsou i dvě menší plastiky od Santiaga Calatravy.

Historie

Návrhu stavby předcházela socha Twisting Torso, kterou Calatrava použil v prezentaci architektonické soutěže na nedaleký most Öresund. Když sochu uviděl Johnny Örbäck, bývalý ředitel HSB Malmo, rozhodl se formu šroubovitě uspořádaných kostek zrealizovat ve velkém a odjel za Calatravou do Curychu.

Turning Torso - parter

flickr.com – SUsanne Nilsson

Výstavba začala v létě roku 2001 a byla dokončena o 4 roky později. Jedním z hlavních cílů bylo vytvořit novou dominantu města, která by nahradila přístavní jeřáb Kockums Crane (138m), který se nacházel nedaleko Turning Torsa a byl odstraněn v roce 2002. Celkový rozpočet stavby se vyšplhal na 55 milionů Euro, při realizaci byl však 2x překročen.

Konstrukce

Turning Torso je vůbec první mrakodrap šroubovitého tvaru na světě. Svou formou mimo jiné inspiroval i Cayan Tower v Dubaii, která se svými 306 metry drží výškovou první příčku mezi stavba mi podobného charakteru.

Základním nosným prvkem Turning Torsa je betonové jádro s průměrem 11,6 metru. Na jádro je rozmístěno 9 sekcí s pěti-úhelníkovým půdorysným tvarem. Uvnitř každé sekce se nachází 5 podlaží, z nichž každé je pootočeno přibližně o 1,6 stupně. Drobné pootáčení vytvoří na 54. podlaží otočku o 90 stupňů. Hlavní cíp budovy je po délce vyztužen masivní ocelovou páteří, která je složena z 20 horizontálních a 18 diagonálních vzpěr. Páteř spolu s hlavním cípem budovy významně ovlivňuje vzhled mrakodrapu a to zejména z hlediska vnímání stability. V některých momentech je zdánlivě více váhy v horních podlažích a věž působí nestabilně. Ocelová páteř je důležitým nosným prvkem a ztužuje mrakodrap proti působení větru. Při stoleté vichřici o rychlosti 44m/s se horní patro vychýlí o pouhých 30cm.

Vnitřní jádro je kromě statické funkce využíváno pro vertikální dopravu, která je zajištěna dvouramenným schodištěm a soustavou vysokorychlostních výtahů. I zde došlo na oddělení funkcí, dva z pěti výtahů slouží výhradně k obsluze spodních kancelářských sekcí a zbylé tři jezdí až do posledního patra, tuto cestu zvládnou za méně, než 40 vteřin.

Turning Torso - pohled

flickr.com – A. Kuzminski

Vnější plášť je tvořen z 2800 hliníkových panelů a 2250 oken. Půdorysné zakřivení se projevuje i na tvaru fasádních prvků. Panely jsou spolu s rámy oken provedeny v kosoúhlém tvaru. Okna nelze kvůli bezpečnosti otevřít celá a čištění z venčí je prováděno pomocí speciální závěsné kabiny na vlastní konstrukci podobné jeřábu. Kabina může být spouštěna po celé výšce mrakodrapu a má dokonce i vlastní rameno s protizávažím. Uvnitř dvou podzemních podlaží se ukrývá technické zázemí. Mrakodrap je postaven na mohutném základu o tloušťce 7 metrů a pilotami uchycen na vápencovou skálu.

Půdorysná plocha bytů se pohybuje od 45 do 190m2. Na podlahy a obklad Calatrava využívá dubové dřevo. Ve vstupních halách jsou leštěné podlahy ze světlého vápence a stejný materiál je využit i na okenní parapety. Kuchyňské linky jsou vytvořeny z bílého laminátu a mořeného dubu. Nabízené služby jsou podobně luxusní jako využité materiály. Mezi jednotlivé sekce mrakodrapu jsou vložena mezipatra s dalšími provozy. Naleznete zde tělocvičny, sauny či pokoje pro hosty s výhledem na moře (43. a 49. patro). Obyvatelé bytů si mohou rovněž pronajmout kancelářské buňky ze spodních dvou sekcí, nebo mají přístup do vlastního vinného sklepa. V 7. patře je místnost určená pro oslavy a společenské večeře. K službám je nonstop recepce, otevřená 24 hodin denně. Většina těchto benefitů je již zahrnuta v ceně nájemného. Běžný návštěvník si bohužel dům zevnitř neprohlédne, přístup široké veřejnosti není povolen.

Turning Torso - interiér

flickr.com – Susanne Nilsson

Mrakodrap je napojen na systém zásobování energií Sydkraft, který získává 100% energie z obnovitelných zdrojů. Odpady z bytů jsou dále využívány a sváženy do bioplynových stanic. Pozoruhodný je také dvojitý systém zásobování vody s vlastním napájením a nezávislé zdroje energie pro výtahy a nouzová osvětlení.

Ocenění

Turning Torso získalo ocenění Fib Award za vynikající konstrukci (2006). Tato cena se uděluje každý 4. rok, přičemž stavba upoutala porotu svým zajímavým technickým a konstrukčním řešením.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *