- Architekt: Renzo Piano
- Lokalita: Golden Gate Park, San Francisco, USA
- Užitná plocha: 37000 m2
- Výstavba: 2005-2008
- Web: www.calacademy.org
[wp_ad_camp_1]
Jedno z největších muzeí přírody na světě od Renza Piana bylo navrženo tak, aby dostálo své funkci. Díky inovativním technologiím, využitím přirozeného větrání a recyklovaných stavebních materiálů získala budova 54 bodů v systému LEED a je v současnosti nejúspornějším muzeem jaké kdy bylo postaveno. Zelená střecha s rozlohou přes 10 tisíc čtverečních metrů je prostředím pro 1,7 milionů rostlin.
Funkce
California Academy of Science je muzeum a světově významné výzkumné středisko. Instituce byla založena už v roce 1853 a jejím posláním je zkoumat, vysvětlovat a chránit okolní svět. Výzkumy probíhají v oblasti antropologie, ornitologie, mořské biologie, botaniky, geologie i mnoha dalších odvětvích.
Kontext
Budova akademie je součástí Golden Gate Park v San Franciscu. V sousedství se nachází muzeum De Young od ateliéru Herzog and de Meuron. Architektovým záměrem bylo vytvořit budovu, která bude vizuálně i funkčně propojena s okolím. Střecha muzea působí se svou kopcovitou krajinou jako přirozené pokračování parku. Prosklená fasáda pak nabízí zajímavé průhledy z interiéru do parku.
[put_wpgm id=20]
„Muzea nejsou obvykle transparentní, jsou neprůhledná a uzavřená. Jsou jako království temnoty a vy jste uvězněni uvnitř a nevíte, kde jste. Ale tady jste uprostřed krásného parku Golden Gate a při pohledu ven tak můžete vnímat i své okolí.“ Renzo Piano
Historie
Kalifornská akademie věd byla založena v roce 1853. Základním úkolem této instituce byl systematický průzkum každé části státu a podpora žen ve vědě. V roce 1874 akademie otevřela své první oficiální muzeum, které přitáhlo 80 tisíc návštěvníků ročně. Rostoucí poptávka vyžadovala rozsáhlejší prostory a v roce 1891 se muzeum přestěhovalo do budovy na Market Street.
V roce 1916 se sídlo akademie přesouvá do budovy Nord American Hall of Birds and Mammals v Golden Gate parku. Steinhart Aquarium bylo založeno v roce 1923. V roce 1951 byla přidána Science Hall a o rok později Morrisonovo planetárium.
V roce 1989 byla budova akademie značně poškozena při zemětřesení, které je pro oblast San Francisca poměrně časté. Poškozena byla také část exponátů. Vzhledem k nákladné a náročné rekonstrukci bylo rozhodnuto o výstavbě nového objektu.
Muzeum obsahuje přes 20 milionů vědeckých vzorků a 8 vědeckých výzkumných oddělení. Celková cena stavby se vyšplhala na 500 milionů dolarů. Výstavba započala 12. září 2005 a dokončena byla 27. září 2008. Exponáty byly přesunuty do dočasného muzea na Howard Street. Nové muzeum zdvojnásobilo počet návštěvníků ze 750 tisíc na 1,5 milionu ročně a hned první den po otevření jej navštívilo přes 15 tisíc lidí.
Konstrukce
Budova je jednoduchou kompozicí základních tvarů. Obdélníkový půdorys ukrývá ve svém těžišti dvě koule o průměru 27 metrů, které se propisují do kompozice střechy. Na jihozápadě se ve skleněné kouli ukrývá exponát deštného pralesa – Rainforests of the World, na severovýchodě se nachází Morrison Planetarium, největší digitální planetárium na světě. Mezi oběma funkcemi je umístěno malé náměstí o ploše 1160m2 s výhledem do Steinhart Aquarium, nádherného světa korálových útesů, bažin či kolonie afrických tučňáků.
[wp_ad_camp_2]
Celé muzeum je zastřešeno ocelovými nosníky o délce až 29 metrů, které jsou zakřiveny podle tvaru vnitřního prostoru. Centrální náměstí mezi kopulemi je zastřešeno prosklenou střechou z trojúhelníkových skel, které jsou podporovány sítí ocelových nosníků. Plocha zasklení je 22 x 30 m. Střecha náměstí hraje důležitou roli v přirozeném větrání stavby a musela být navržena tak, aby podobně jako masivní skleněný dóm deštného pralesa odolávala zemětřesení.
Renzo Piano chytře využívá fotovoltaických panelů tak, aby se podílely na architektonickém řešení stavby. Kolem celého objektu vytváří z panelů zastřešené podloubí, které chrání skleněný plášť před přehříváním a ostrým letním sluncem. Podloubí zároveň nabízí příjemný stín či ochranu před povětrností pro návštěvníky muzea. Celkem je využito 60 tisíc článků s účinností 20%, které ročně ušetří 213 tisíc kWh. Panely pokryjí až 10% spotřeby akademie.
Okna a fasádní systém včetně větracích jednotek vyvinula německá firma D+H Mechatronik AG z Hamburku. Speciální sklo snižuje úroveň absorbce tepla a tím také snižuje tak výkon potřebný k chlazení budovy. Inteligentní systém využívá světlíků ve střeše a pomocí úhlu jejich otevření přivádí čerstvý vzduch v závislosti na směru větru, aktuální vnější a vnitřní teplotě či úrovně CO2 v interiéru. Světlíky se automaticky zavírají v případě deště, mlhy i silného větru. V případě režimu nočního chlazení se otevírají pouze nejvyšší okna v dómu.
[wp_ad_camp_1]
Střecha je pokryta 15 cm půdy a její ztvárnění připomíná kopcovitou krajinu. Rostliny absorbují 98% veškeré dešťové vody. Teplota zelené střechy je díky rostlinám mnohem nižší, než je tomu u domů s krytinou z asfaltových pásů. To se samozřejmě promítá na celkové kvalitě přiváděného vzduchu pomocí přirozeného větrání. 90% prostor v interiéru je odvětráno a osvětleno přirozeně, což v konečném důsledku šetří další náklady za umělé osvětlení a vzduchotechniku.
Muzeum bylo vytvořeno z recyklovaných materiálů. Tepelná izolace je z 85% vytvořena ze starých džínových kalhot a bavlněných oděvů, na nové konstrukce bylo využito 15 tisíc krychlových metrů recyklovaného betonu s příměsí strusky a popílku. V případě oceli došlo k 100% recyklaci veškerých konstrukcí o váze 5000 tun. Pokud jde o demolici staré budovy muzea, i zde došlo na úsporná opatření. 90% veškerého stavebního materiálu bylo použito na vozovky nebo jiné stavební projekty.
Nová budova muzea celkově vykazuje o 30-35% nižší spotřebu energie, než byl požadavek normy a vyprodukuje o 50% méně odpadní vody, než v případě předchozí realizace. Celkově bylo využito 20% místních materiálů, které pochází z okruhu 500km. Zaměstnanci jsou také odměňováni za využití kol, nebo veřejné hromadné dopravy. Tato ekologicky šetrná opatření vedla k udělení certifikátu LEED platinum s celkovým hodnocením 54 bodů. To dělá z Californie Academy of Science nejúspornější muzeum na světě.
[wp_ad_camp_3]