Vila nad vodopádem

Vila nad Vodopádem - Fallingwater
flickr.com – Paul Simpson
  • Architekt: Frank Lloyd Wright
  • Lokalita: Bear Run, Pensylvánie, USA
  • Návrh: 1934 – 1935
  • Výstavba: 1936 – 1937
  • Náklady:155 tis. dolarů – ekvivalent v roce 2012 – 2,6 mil. dolarů
  • Web: www.fallingwater.org

[wp_ad_camp_1]

Vila nad vodopádem je prakticky nejznámější obytnou stavbou světa. Kromě architektonických učebnic je často zmiňovanou položkou mnoha internetových magazínů, které stavbu titulují jako jednu z nejkrásnějších vil světa. Fallingwater také patří mezi první stavby, se kterými novopečení studenti architektury přijdou do styku. Snad i to bylo důvodem mého velkého očekávání, když jsem se řítil po Mill Run Road a už za několik málo okamžiků měl spatřit tento tolik obdivovaný symbol organické architektury.

Funkce

Fallingwater sloužil v letech 1937 – 1963 jako dům pro Kaufmannovi. V roce 1963 jej Edgar J. Kaufmann mladší daroval Western Pennsylvania Conservancy. Jeho přáním bylo, aby kromě jeho rodiny poznala krásy domu také široká veřejnost. Kaufmann také zdůraznil, že si nepřeje z domu vytvořit muzeum, ale chce jej ponechat v původní podobě. Z tohoto důvodu byly zachovány osobní věci, nábytek i výzdoba. Dům si ročně prohlédne až 150 tisíc návštěvníků z celého světa.

Kontext

Vila nad vodopádem se nachází asi 70km jihovýchodně od Pittsburghu ve venkovské Pensylvánii uprostřed lesů. E. J. Kaufmann starší zde vlastnil přes 1900 akrů pozemku poblíž říčky Bear Run, které si oblíbil zejména díky místům, která přechází do šest metrů vysokého vodopádu.

[put_wpgm id=2]

Nejznámější částí vily nad vodopádem je hlavní dům, který je přístupný z příjezdové cesty a mostu. Za hlavním domem se nachází garáž, ubytování pro služebnictvo a dům pro hosty s bazénem. Tato část komplexu budov byla dokončena o dva roky později ve stejně velkorysém duchu.

Historie

Edgar J. Kaufmann byl úspěšný podnikatel v Pittsburghu a jedním ze zakladatelů Kaufmann´s Department Store. Jeho syn studoval architekturu na Wrightově škole v Taliesin.

Kaufmannovi spolu s rozsáhlými pozemky vlastnili také dřevěnou chatu, která sloužila jako jejich letní sídlo. Když se stav sídla zhoršil, kontaktoval pan Kaufmann učitele svého syna – Franka Lloyda Wrighta, aby jim navrhl nové. V listopadu roku 1934 Wright navštívil místo stavby a nechal pečlivě zaměřit topografii terénu, včetně všech balvanů a stromů. Poté se znovu přesunul do Taliesin. Přibližně 9 měsíců po návštěvě pozemků zavolal pan Kaufmann Wrightovi a chtěl vidět plány celého projektu. Wright ještě neměl vypracováno vůbec nic, řekl však svému klientovi, že plány jsou již hotové a že se na ně může přijet podívat. Wright poté usedl za stůl a před zraky svých učňů nakreslil plány za 2 hodiny. Tak dlouho totiž trvala cesta pana Kaufmanna z Milwaukee do Taliesin.

Vila nad vodopádem - exteriér
flickr.com – egroj

Kaufmann si po příjezdu uvědomil, že Wright má v úmyslu stavět dům nad vodopády, kdežto jeho představa byla se na vodopády spíše dívat. Wright však svého klienta přesvědčil, že být součástí vodopádů je lepší, než jakýkoliv výhled na světě. V říjnu roku 1935 byly připraveny předběžné plány a odhadnuty náklady. V prosinci téhož roku byl znovu otevřen skalní lom na západ od místa stavby, projekt poté převzal Wrightův učeň Robert Mosher a Wright stavbu dále jen navštěvoval.

Forma

Vila nad vodopádem je proslulá díky své integraci do okolní přírody. Budova roste zevnitř směrem ven. Na každém ze tří pater lze nalézt rozsáhlé terasy, které se asymetricky rozpínají do všech směrů a zároveň vilu horizontálně rozčleňují. Krémová barva fasády kontrastuje se svým okolím v každém ročním období. Nejdůležitějším prvkem domu je však vodopád, po kterém vila získala své jméno. Nejde však pouze o estetiku, nedílnou součástí vodopádů je také zvuk, který je slyšet skrze otevřená okna v každé místnosti.

[wp_ad_camp_2]

Vodopád má však ještě jednu důležitou funkci, je totiž zdrojem pitné vody. Wright proto navrhl z obývacího pokoje schodiště, po kterém je možno sejít a nabrat si pitnou vodu přímo u vodopádu. Teplota vody je však pouhých pár stupňů a proto se musí dohřát ve speciální otočné konvici přímo nad krbem.

Dům je vytvořen ze čtyř základních materiálů – kamene, betonu, skla a oceli. V interiéru výrazně převládá kámen, který je využit zejména na podlahu a stěny. Oba prvky však nesou jiný způsob opracování. Zdi jsou vytvořeny z přesně opracovaných, pravoúhlých a různě velkých přečnívajících kamenů, podlahy jsou tvořeny plochými a nerovnými kameny, které jsou vyleštěny voskem. Při správném dopadu slunce tak připomínají zvlněnou vodní hladinu.

Vila nad vodopádem - interiér
flickr.com – westher

Wright byl mnohdy perfekcionista pokud šlo o vzhled, funkce tak někdy ustupovala až na druhé místo. Tomu odpovídá i nábytek uvnitř domu. Po bližším prozkoumání zjistíte, že všechny skříně a pohovky jsou zavěšeny na zdi a nemají jedinou spodní podporu. Jsou tu i další detaily, kde forma zvítězila na úkor funkce, do obývacího pokoje Wright navrhl židle s půlkruhovou opěrkou, nicméně jak Kaufmannovi brzy zjistili, byly značně nepohodlné a kvůli nerovné podlaze se viklaly. Tyto židle tak byly brzy nahrazeny praktičtějšími trojnožkami, které se využívají například v italských horách a jsou vhodné pro nerovný povrch. Jediným důkazem špatného návrhu je originál židle umístěný v pokoji pro hosta. Byly tu však i další názorové neshody. Wright například odmítal umístit žaluzie do pokoje pro hosta a to i přes narušení soukromí z okolních teras. Paní Kaufmannová však na žaluziích trvala a tak je pokoj pro hosta jedinou místností v domě, který je má. Pomyslnou třešničkou na dortu byly síťky proti hmyzu, které Wright důsledně odmítal. Kaufmannovi to bez nich uprostřed lesa vydrželi pouze jediný rok.

[wp_ad_camp_1]

Z těchto úsměvných detailů se může zdát, že Wright zásadním způsobem upřednostňoval vzhled na úkor použitelnosti. Ve vnitřní dispozici však překvapivě nalezneme principy, které jsou platné i v současnosti a jsou tu také detaily, které zaujmou svým technickým řešením, jako jsou přiznané spáry, které odvádějí vlhkost ze skály nebo venkovní bazén vedle domu pro hosty, který je napájen z místních pramenů.

Vila nad vodopádem - bazén
flickr.com – jthoel

Vždycky jsem měl dojem, že Fallingwater je trochu přeceňován. Když jsem odjížděl z Pensylvánie, poznal jsem že jsem se mýlil. Koneckonců vidět na vlastní oči kvalitní architekturu, odvážné využití betonu, téměř nedotčenou přírodu a zároveň opravdový a fungující domov… najednou máte pocit, že jste na místě, kde neexistují kompromisy

[wp_ad_camp_3]


Příspěvek vytvořen 45

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek